Teplota se dá měřit i chytře …

K měření tělesné teploty, jak víme, se používá lékařský teploměr. Teplota se historicky měřila pomocí roztažnosti kapalin. Kapalinové teploměry se používají dodnes a používanou kapalinou je obvykle galistan, rtuť nebo líh. V současnosti však existují i další metody zjišťování teploty. Jednou z těchto metod je např. bezkontaktní měření teploty na bázi infračerveného záření.

Kam zmizely rtuťové teploměry?

Rtuť patří mezi prvky, jejichž vliv na zdravotní stav lidského organismu je jednoznačně negativní. Dost často bohužel docházelo k rozbití teploměru a tím také úniku rtuti. Rtuť se odpařuje i při pokojové teplotě a páry rtuti jsou toxické. V případě nehody je proto třeba odstranit rozptýlenou rtuť dříve, než se nekontrolovaně (např. rozšlapáním) roznese, čímž se zvýší i její odpařování.

K vůli životnímu prostředí zakázala před lety Evropská unie prodej rtuťových teploměrů, včetně ostatních měřidel na bázi tohoto tekutého kovu (jako např. rtuťové tlakoměry). Dnes je sehnat rtuťový teploměr prakticky nemožné.

Bezrtuťové nebo digitální?

Po zákazu rtuťových teploměrů se na trhu objevily bezrtuťové skleněné teploměry nebo ještě modernější, digitální. U bezrtuťových teploměrů se uživatelé ovšem často setkávali ze zásadním problémem – teploměry je obtížné sklepat. To je obvykle způsobeno hustotou použité kapaliny. Namísto rtuti, která má vyšší hustotu, je použita slitina na bázi galia, např. Galinstan.

Způsob, jak nejrychleji a bezpečně změřit teplotu je prostřednictvím digitálních teploměrů. Výhodou je jejich nerozbitnost, rychlejší měření, zvuková indikace konce měření a snazší čitelnost údaje. Je ovšem důležité zvolit kvalitního výrobce, protože ne všechny digitální teploměry Vám změří teplotu přesně. To je asi největší slabina tohoto typu teploměrů a obvykle odrazuje uživatele od jejich nákupu.

Pokud ještě vlastníte rtuťový teploměr, tak při porovnání naměřených hodnot digitálním teploměrem můžete býti dost rozčarováni. Digitální teploměr, který ukazuje pokaždé jinou hodnotu, není teploměr, ale spíše generátor náhodných čísel.  Na druhou stranu, ty kvalitní jsou obvykle stejně spolehlivé jako rtuťové či analogové bezrtuťové a navíc často nabízí mnoho dalších funkcí jako je např. i měření teploty kapaliny či objektů.

Teploměry pro všechny

Pokud máte malé děti či novorozeňata, tak oceníte především tzv. bezkontaktní teploměr. Díky způsobu bezkontaktního měření můžete měřit teplotu i ve spánku dítěte. U těchto teploměrů jistě oceníte i měření tekutin či pokrmů.

Tato metoda měření má bezesporu mnoho výhod. Jednou z nich je kupříkladu rychlost. Bezkontaktním teploměrem změříte teplotu i do 1 sekundy. Rozhodně mezi výhody patří i bezpečnost.  Bezkontaktní teploměry jsou vhodné i pro lidi ve vyšším věku.  Ty kvalitní jsou vybaveny velkým, podsvíceným displejem s jasně čitelnými číslicemi a jsou jednoduché na ovládání. Mají zvukovou signalizaci a teplotu naměříte stiskem jednoho jediného tlačítka.

Bezrtuťové teploměry

Po zákazu rtuťových teploměrů, které byly po rozbití díky obsahu jedovaté rtuti zdraví nebezpečné, se na trhu objevily bezrtuťové teploměry nebo ještě modernější, digitální.

Digitální teploměry

Výhodou digitálních teploměrů je jejich nerozbitnost, rychlejší měření, zvuková indikace konce měření a snazší čitelnost údaje.

Chytré bezkontaktní teploměry

Kvalitní bezkontaktní teploměr dokáže změřit teplotu i do 1 sekundy. Navíc si můžete změřit i teplotu tekutin nebo různých objektů.