Cemio MAGAZÍN

Tajemství naší imunity

Lidská obranyschopnost je opravdu fascinující. Můžeme si ji představit jako armádu bojovníků, kteří jsou odhodlaní utkat se s kýmkoliv, kdo by nás ohrozil, ať už s vnějším nepřítelem, jako jsou viry či bakterie, tak s nepřítelem vnitřním, třeba s rakovinovými buňkami. Pojďme společně do tohoto systému nahlédnout a zjistit, jak funguje. Máme pro vás připravených spoustu zajímavých faktů.

Trekingem ke zdravým kloubům

Chůze je zdraví prospěšný a pro člověka přirozený způsob pohybu. Taková pravidelná chůze přispívá k eliminaci rizika onemocnění srdce, chůzí se snižují nebezpečné tuky v krvi, pozitivně působí při problémech s vysokým tlakem …

Dobytí nejvýznamnějších vrcholů České republiky aneb chůzí přes české vrcholky ke zdravým kloubům

V nejrůznějších článcích o zdravém životním stylu se dočteme o tom, že pro zdravé tělo je důležitý hlavně pohyb. Nejsnadnějším a nejekonomičtějším způsobem, jak se hýbat (počáteční investice jsou na rozdíl od ostatních sportů nulové) je chůze neboli turistika. Většina turistů se vydává na své túry do zahraničí, kde zdolávají vrcholky hor, především Alp, Tater, Karpat apod. Čím dál častěji je tak opomíjena krása českých hor, které mají oproti zahraničním konkurentům také co nabídnout. Pojďme se podívat 5 nejzajímavějších.

Sport a klouby

Pohybové ústrojí je mimořádně důležitý, ale i citlivý aparát. Proto je třeba mu věnovat mimořádnou pozornost. Především v podobě aktivního pohybu a sportu. Jenže i tady na naše klouby a vazy čeká nejedno nebezpečí. Zvláště, pokud trpíme nadváhou. Protože obezita je pro klouby velkou přítěží. …

Kde se dobře vaří, může začít nový příběh …

Láska prochází žaludkem. Ano, je to tak. Dobré jídlo a s ním spojená příjemné atmosféra je jedinečnou příležitostí k projevení citů těm, na kterých Vám opravdu záleží. A pokud nevíte, kam pozvat na opravdu znamenitou romantickou večeři svoji partnerku, přítelkyni či manželku, tak aby to stálo opravdu za to a odnesli jste si kromě jiného třeba i nějaký ten gurmánský zážitek, tak pro Vás máme pár skvělých tipu …

Halloween nebo Dušičky?

Vyřezávané dýně se svíčkou uvnitř či strašidelné kostýmy jsou tradiční symboly Svátku duchů zvaného Halloween, který je typický především pro anglosaské země. U nás tomuto svátku říkáme Památka zesnulých nebo lidově Dušičky a slavíme ho 2. listopadu hned po svátku Všech svatých. Tak či onak mají oba tyto svátky, jeden křesťanský a druhý keltský, podobné kořeny a slaví se téměř na celém světě.

Nordic walking

Nordic walking je velice příjemný druh pohybu a má bezpochybně velký přínos pro celé tělo. V této chůzi je zapojeno až 90 procent svalů. Svaly jsou navíc posilovány rovnoměrně. Díky Nordic walkingu se také zlepší postavení páteře, uvolní se napětí ramenních, krčních a mezi-lopatkových svalů. Speciální hole usnadňují pohyb, uleví se páteři a posílí se celé zádové svalstvo. Dosáhne se tím i větší stability při klasické chůzi a zlepší se celková koordinace pohybů.

Proč nás babí léto tak okouzluje?

Na babí léto se těší snad každý. Doufáme, že přijde a vydrží co nejdéle. Pod pojmem babí léto se nám obvykle vybaví poslední ozvěna teplého slunného počasí před příchodem sychravého a studeného podzimu. Pro mnohé z nás je babí léto poslední možností, jak si vyrazit někam na výlet, posedět na lavičce v parku a nachytat ještě poslední teplé sluneční paprsky a při tom sledovat, jak se příroda pomalu převléká do pestrobarevného kabátu. Také rekreačně provozované venkovních sportovní aktivity, jako je jízda na kole, kolečkových bruslí či běhání končí většinou s babím létem.

Co znamená babí léto? Kde se vzal jeho název? Jak vzniká a co je pro něj charakteristické?

Jak spolu souvisí imunita a sport?

Blíží se podzim – pro většinu z nás období nachlazení a různých nemocí. Jak s těmito nemocemi bojovat, jak spolu souvisí imunita a sport a o dalších tématech jsme si povídali s MUDr. Jiřím Neumannem, šéflékařem českého olympijského týmu a české atletické reprezentace.

Máte svůj tlak pod kontrolou?

Jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob je vysoký krevní tlak nebo chcete-li hypertenze. Toto onemocnění se na světě řadí mezi jedno z nejčastějších. Díky tomu se často zmiňuje jako civilizační choroba. Největším problémem u tohoto onemocnění je absence příznaků v jeho prvotních fázích. Další problém je, že pokud se příznaky objeví, lidé je většinou neřeší.

Jak začít se sportem, tak abychom našemu pohybovému aparátu neublížili

Jaro je tu a pro mnohé z nás znamená nový start. Je to období, kdy máme větší chuť trávit čas v přírodě a naplňovat novoroční předsevzetí, mezi které často patří více pohybu nebo hubnutí do plavek. O tom, jak začít se sportem, tak abychom našemu pohybovému aparátu neublížili, jsme si povídali s MUDr. Jiřím Neumannem, šéflékařem českého olympijského týmu a české atletické reprezentace.

Proč jsou tady doplňky stravy?

Doplňky stravy zná samozřejmě každý z nás, a proto raději začněme s jejich definicí. Doplněk stravy je definován jako přípravek, který vypadá podobně jako léčivý přípravek (prodává se v lékárnách i mimo ně), ale patří do zvláštní kategorie potravin. Obsahuje účinné složky jako například vitamíny, minerály a další látky, které lidský organismus nedokáže v dostatečné míře získat z potravy. Přední český specialista na výživu, pan Mgr. Martin Jelínek, říká: „Každý třetí člověk v západním světě dnes užívá doplňky stravy“.

Velikonoce ve Švýcarsku: zdobení kašen a pálení sněhuláků

Velikonoce jsou nyní nejvýznamnějším křesťanským svátkem
Velikonoce jsou časem oslav a veselí. V dnešní době jsou i komerčně důležité. Prodávají se různé ozdoby, pomlázky nebo cukroví v podobě velikonočních vajíček, beránků nebo oblíbených čokoládových zajíčků. V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Ve Švýcarsku zase například pálí sněhuláka ….

Jste připraveni na útoky bacilů?

Taky kolem sebe vidíte spousty kašlajících a smrkajících lidí? V zimních měsících na nás viry a bakterie způsobující chřipku a nachlazení útočí více než jindy. Proč? Těmto „útočníkům“ totiž nejlépe vyhovuje studené a zejména vlhké počasí, v němž se statečně množí.

Švýcarský čokovlak, čokoládové lázně nebo koš plný čokolády?

Čokoláda přináší tělu i duši mnohem více, než jen pocity sladkého uvolnění. Čokolády si pro její výjimečné složení a působení na organizmus vysoce cenili již staří Aztékové! Díky jedinečnému složení aminokyselin, minerálů, vitamínů, alkaloidů a antioxidantů totiž vyživuje tělesné buňky, uvolňuje svaly, působí proti bolesti, zahřívá a pomáhá udržovat tělesnou teplotu, rozšiřuje cévy a napomáhá tak lepšímu prokrvení …

Švýcarsko: ráj pro Vaši dovolenou

Matterhorn, sv. Mořic, Ženevské jezero – to jsou nejznámější destinace Švýcarska, které nechybí v žádném z turistických průvodců. Švýcarsko ale dokáže nabídnout mnohem víc. Doslova každé údolí, jezero, město či vesnička Vás překvapí úchvatným výhledem, čistotou, malebností a špičkovými službami. Jedním slovem DOKONALOSTÍ. A ještě jedno slovo je pro Švýcarsko typické – PESTROST. Na východě se potkáte s francouzskou hravostí, na jihu si vychutnáte malý kousek Itálie a v samotném středu na Vás dýchne historie a původní farmářská tradice. A právě sem si Vás dovolíme pozvat…

Hanka Kynychová radí: denně alespoň 20 minut pohybu

Pohyb je dnes často skloňované slovíčko. Není divu, je součástí zdravého životního stylu, který oslovuje stále více lidí! A je to také slovíčko, které neodmyslitelně patří k usměvavé Hance Kynychové: moderátorce, cvičitelce aerobiku a instruktorce fitness.

V kolagenech je zmatek! To alespoň tvrdí MUDr. Karel Benda, M.B.A., který o nich přednáší na konferencích Pharma News.

“Řada výrobců kolagenních přípravků zdůrazňuje jednou čistotu, podruhé vstřebatelnost nebo dokonce teplotu denaturace kolagenů, potřetí třeba zas živočišný druh, ze kterého příslušný kolagen pochází. To jsou ve skutečnosti málo podstatné věci, ale matou veřejnost, a dost možná i pracovníky lékáren.”

VÁNOCE: jak se slaví ve Švýcarsku

Vánoce patří ve Švýcarsku k nejoblíbenějším svátkům v roce. Stejně jako v mnoha zemích evropského kontinentu se nesou ve znamení radosti, rodinného setkávání a bohoslužeb. Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, rozzářený stromeček a spousta dárků – to jsou vánoční tradice, které se nikterak neliší od těch českých. Pojďme se tedy podívat na ty, které by nás v zemi helvétského kříže překvapily…?

Čas pro posílení imunity … jak na to?

Zima a studené počasí nás nutí zabalit se do kabátů, schovat pod čepice a zachumlat do šály…Stejně jako s příchodem zimy měníme šatník, měli bychom se zaměřit i na úpravu životosprávy, aby nás bacily zkrátka „nedostaly“!
Čtěte

S Kamzíkem uděláte radost dvakrát …

Z každého prodaného Kamzíka přispíváme 1 Kč na ARKADII:

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené.

Vyzkoušejte recept na švýcarskou horkou čokoládu!

INGREDIENCE
• litr mléka
• 1 lusk madagaskarské
vanilky
• 1 svitek skořice
• ¾ čajové lžičky (3,5 g) kuliček
černého pepře
• 2 x 100 g LINDT Excellence 70 %

POSTUP PŘÍPRAVY
Ohřejte mléko s kořením téměř do bodu varu. Přidejte nasekanou čokoládu a míchejte, dokud se nerozpustí. Odstavte na 25 minut, aby se uvolnila vůně koření. Před podáváním tekutinu přeceďte a zahřejte. Podávejte horké s polévkovou lžičkou šlehačky.